Ledňáček vs kuna

Několik let sledujeme hnízdní lokality ledňáčků na potoce u řeky Sázavy. Jedna lokalita se nachází poblíž pramene potoka v lese. Zdejší oblast není, zatím, příliš dotčená činností člověka, takže více než les připomíná zdejší lokalita prales. Stromy zůstávají ležet tam kde snadnou a všude je velké množství různé vegetace. Ledňáčci zde mají dvě hnízdní nory. Jeden rok se stalo, že v jedné noře krmili mladé a ve druhé seděli na druhé snůšce. Druhá lokalita je poblíž soutoku potoka se Sázavou. Zdejší pár během hnízdění zlikvidovali norci. Lokalita tak byla několik let opuštěná, než jí před 3 roky opět obsadil pár ledňáčků.
 
Na konci loňské hnízdní sezóny se kolem ledňáččí nory v lese objevily škrábance. Ale ledňáčci úspěšně vyvedli mladé a přestěhovali se na rybníky. Na konci letošní zimy jsme zde chystali fotografické stanoviště a všimli jsme si, že drápanců je mnohem víc. Protože nás zajímalo, co se zde děje, nainstalovali jsme zde fotopast. Začátkem května jsme kontrolovali, zda ledňáčči hnízdí a zároveň jsme odnesli fotopast. Na videích fotopasti jsme měli především ledňáčky a myši. Ale na jednom videu je vidět, jak se do nory s ledňáčky pokouší dostat kuna. Ledňáček uvnitř nory ale na kunu zaútočil. Překvapený predátor odletěl několik metrů od nory a spadl do potoka. Druhý den po shlénutí videa jsme se na lokalitu vrátili. Během necelé čtvrthodiny jsme odstranili zeminu napadanou pod ledňáččí norou a vyhladili stěnu, po které mohla kuna šplhat. Tímto malým opatřením se snažíme ledňáčkům usnadnit hnízdění. Naše činnost je nevyrušila, o čemž svědčí přítomnost ledňáčka před hnízdní norou na odsadacím klacku. Ten jsme nachystali již koncem zimy.

 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení