Novinky

Představujeme stan Tragopan Grouse V+

Francouzská společnost Tragopan vstoupila na trh s fotografickým vybavením jako dodavatel vybavení od fotografů pro fotografy. V podstatě od jejího vzniku je náš e-shop www.fotopomucky.cz dovozcem produktů této značky.

Na podzim 2019 jsme do nabídky zařadili stan Tragopan Grouse V+. Ten je nástupcem velice populárního stanu Tragopan V+, který se ovšem z hlediska extrémního nárůstu výrobních nákladů již nevyrábí. V této recenzi se podrobněji podíváme na výhody a nevýhody stanu Grouse V+.

Stan je standardně balený do kartonové krabice, která jej chrání během doručování k zákazníkovi. První, co zaujme po vybalení z krabice, je „divoká“ barva ochranného batohu. Po překonání prvotního šoku z barvy se k ní vrátíme později. Ochranný batoh stanu je vyrobený ze stejného materiálu jako stan. Má jednu velkou kapsu na složený stan, výztuhy střechy stanu a dvou rukávů, které se dají použít v okénkách stanu. Zvenku batohu je malá kapsička na kotvící kolíky (8 kusů) a větrovací provázky. Pro snadné přenášení v terénu má batoh dva nastavitelné popruhy, které se dají využít dvě způsoby. Buď jako klasické popruhy přes ramena nebo se díky přezkám spojí křížem přes fotografický batoh. V tomto případě se dá stan přenášet připnutý na fotobatohu. Zde mají výhodu majitelé batohu Mr Jan Gear BORIS nebo BERTÍK, které mají zipy kapes na zádech fotografa a při příchodu na lokalitu tak není nutné předčasně sundávat batoh se stanem z batohu s fotografickou nebo filmařskou technikou.

Postavení a složení stanu

Stan má čtyři ocelové pružiny, v každé stěně jednu. Tím se jedná o stan typu „sám se postaví“.  Proti samovolnému rozložení je stan chráněný gumovým popruhem. Tento popruh se u stanů pružinového typu téměř nevyskytuje, ale jedná se o velice praktickou vychytávku zvyšující bezpečnost při manipulaci. Po rozložení a postavení stanu následuje složení teleskopických tyček a vyztužení střechy. Tato činnost není nutná pro lidi menšího vzrůstu nebo pokud neprší. V případě nevyztužení střechy a většího deště hrozí vytvoření jezírka vody na střeše a následné protečení dovnitř stanu. Během větrného počasí je vhodné stan ukotvit pomocí dodaných kolíků. Pokud nefouká a fotograf nebo filmař má jistotu, že nedojde k pohybu stanu jeho činností uvnitř, není nutné stan kotvit. Po obvodu stanu jsou úvazky, pomocí kterých se dají ke stanu přivázat např. větve nebo rákosí a tím stan domaskovat. Složení stanu je velice snadné, pouze je vhodnější jej nacvičit doma (buď podle návodu, který je přišitý do batohu nebo na našem youtube).

Materiál a maskovací barva

Ocelové pružiny stanu jsou oproti podobným typům stanů (Ameristep DOGHOUSE nebo Buteo AQUILLA) tenčí. Díky tomu je konstrukce stanu lehčí. Na druhou stranu to vede k tomu, že se pružiny stanu mohou přetočit, což pak brání jeho složení. Nicméně to má jednoduché řešení – stan se neskládá na sílu, ale vzdorující pružina se jednoduše vrátí do původní polohy opatrným ručním přetočením do původní polohy po celém obvodu stanu (správná poloha je na plocho). Potah stanu je vyrobený ze 100% polyesteru. Vnitřek je černý, takže je krytý pohyb člověka uvnitř a zároveň nejsou vidět stíny uvnitř, když je stan postavený na volné ploše.

Zvenku je maskovací potisk. Ten budí velkou debatu, zda je vhodný do našeho prostředí, protože na něm převládají zelené a hnědé motivy kapradin, dubového listí nebo borůvčí na podkladu tmavších kmenů a skal. Tvůrce maskování byl vtipálek, protože při bližším ohledání maskování je možné najít lišku, střízlíka nebo hříbky. Chybí tetřívek, podle kterého je stan pojmenovaný. Stan je vhodný do jarní nebo letní krajiny (nespálené sluncem), do vlhkých lokalit s porostem kapradin, do mlází nebo mladých stromků. Hodí se i k porostům obilnin, vzrostlé řepky a do porostů kolem rybníků. Nebude vhodný do volných porostů vzrostlých smrkových lesů. Přesto není nutné stan pro jeho maskování zatratit, protože se dá domaskovat buď maskovací sítí nebo okolním porostem. A další vychytávky stanu převažují nad maskovacím vzorem.

Vybavení stanu

Většinu fotografů zajímá, zda je možné při použití stanu fotografovat nízko od země a jaká jsou okénka. Vstup do stanu je řešený velkolepě tím, že se otevře celá jedna strana stanu. Zip je jednostranný s velkými zuby a vypadá kvalitněji než zip u stanu DOGHOUSE. Vstupní strana stanu je z poloviny krytá síťkou. Vzniklým otvorem se dá stan větrat nebo se dá síťka uprostřed rozepnout a použít tuto stranu pro fotografování. V této části stanu je také malé okénko kryté síťkou a odklápěcí klopou. Pro uchycení síťky a klopy mají tato malá okénka i praktická poutka.

Dvě boční okénka jsou krytá plachtou, která se dá pomocí zipu otevřít. Přes obě okénka jsou odepínací síťky s otvorem pro vysunutí objektivu nebo teleskopického dalekohledu. Pod pravým okénkem se nachází praktická kapsička na drobné vybavení.

Hlavní fotografický bod se nachází v přední části stanu. Spodní polovina stanu patří otvoru, kterým se dá vystrčit noha stativu nebo fotografovat nízko od země. Otvor se otevírá pomocí zipu se čtyřmi jezdci, takže otvory pro vysunutí techniky se dají vytvořit po celé délce. Horní polovina pak patří hlavnímu fotografickému oknu. Standardně je kryté maskovací plachtou s otvorem pro objektiv. Toto řešení se ale jeví jako značně nepraktické, protože jediným způsobem, jak koukat před sebe, je přes hledáček fotoaparátu. Nicméně zde to je vyřešené velice pěkně – standartní plachta se dá pomocí šňůrek zevnitř stanu vytáhnout a do okna připevnit jeden z výměnných rukávů.

Výměnné rukávy

Ke stanu jsou dodávané dva výměnné rukávy. Pomocí poutek se přichytí zevnitř stanu do hlavního fotografického okna. Na výběr je síťovaný rukáv nebo nepromokavý rukáv do deště. Ten má malé okénko na zip, takže i když je přední okno zadělané plachtou, lze koukat ven i přes toto malé okénko.

Výhody stanu:

  • lehký stan s možností transportu na fotobatohu
  • kvalitní potahový materiál
  • soustava okének, která poskytují 360°rozhled kolem stanu
  • možnost fotografování nízko od země
  • možnost výměnných rukávů v hlavním fotografickém okně

Nevýhody:

  • slabší pružiny se mohou přetáčet a je nutné je vracet do správné polohy
  • na první pohled divoké maskování, stan je vhodné v některých typech prostředí domaskovat

 

Náš názor: Přes počáteční nedůvěru k maskovacímu vzoru jsme přesvědčeni, že se jedná o skvělý produkt. Stan je kvalitně zpracovaný, přes maskovací plachtu není vidět „hvězdná obloha“ tak, jako se to stává u některých stanů s méně kvalitním potahem. K přednostem stanu patří malá okénka, která umožňují rozhled kolem stanu a přitom nedochází k pronikání světla dovnitř stanu. Líbí se nám i systém výměnných rukávů v přední části stanu.

Stan se dá aktuálně perfektně použít na březích rybníků, kde se nacházejí tažní ptáci. Známe lokalitu, kde zůstal zarostlý břeh rybníka a pokud to čas dovolí, budeme tam stan používat pro fotografování vodních ptáků. V teplejší období bude ve stanu vyšší teplota a jsme zvědaví, jak dobře se bude dát stan odvětrat.

 

 

Dámské outdoorové oblečení

Nezáleží na tom, zda fotografuje zvířata, chodíte na lov, se psem na procházku nebo jen tak na výlety do přírody. Značka Deerhunter pro má nachystané skvělé oblečení. Oblečení, které je navrženo pro různé účely a do různých klimatických podmínek.

Jako základ použila firma Deerhunter osvědčené pánské kolekce, ale upravila je pro dámy. Např. bundy mají stanování v pase, velké a ergonomické kapsy nebo odnímatelné kapuce. Extrémně měkké prošívané bundy a vesty nabízejí jedinečný komfort užívání. Trika jsou navrhována v líbivém střihu, jsou dostupná v různých variantách a barvách, které vhodně doplňují outdoorové nebo lovecké oblečení. Kalhoty jsou nabízené s nebo bez vyztužení, jsou strečové ve 4 směrech a jsou vybavené Deer-Tex® Performance membránou.

lady_camo2

Nová série Deerhunter APPROACH

Moderní řada oděvů s maskovacím vzorem RealTree Adapt

Nová řada oděvů do přírody APPROACH od dánské společnosti Deerhunter je vybavená exklusivním maskovacím vzorem RealTree ADAPT. Ten umožňuje perfektní splynutí s okolním prostředím ve smíšeném nebo listnatém lese. Bundy a kalhoty, které to této řady patří, jsou extrémně tiché a nabízí skvělou možnost přiblížení se k plachým zvířatům nebo nepříteli. APPROACH je navržený pro aktivní pohyb v terénu s důrazem na komfort, neomezený pohyb rukou a nohou, vysokou funkčnost, prodyšnost a voděodolnost.

Kromě bundy, kalhot a trička je řada APPROACH doplněná i o obličejovou masku, kšiltovku a rukavice – to vše sladěné do jednotného maskovacího vzoru RealTree Adapt. Bunda a kalhoty jsou na exponovaných místech (kapsy, ramena, spodní část kalhot) vybavené membránou Deerhunter Stormliner®. Celá série je impregnovaná proti vodě. Oděvy z této série jsou také extrémně prodyšné, takže uživateli poskytuje po celou dobu pohybu venku maximální komfort.

deerhunter-realtree-adapt-fotopomucky

Návleky LensCoat

Dnes jsme naskladnili neoprenové návleky LensCoat. Nově máme skladem návleky na objektivy Sigma 150-600 Contemporary a Sport, Tamron 70-200, Nikon 200-500 a objektivy značky Sony.

Objektiv na prodej

Kolega prodává nový a nepoužívaný objektiv Nikon 400mm f2.8 FL ED. Cena pro zájemce je 215.000 Kč + DPH. V případě vážného zájmu nás prosím neváhejte kontaktovat.

Sleva na produkty ATN

Na přechodnou dobu - do 10/10/2019 - snižuje ceny skladových produktů společnosti ATN. Jedná se především o zaměřovače X-Sight 4K nebo laserové dálkoměry. 

Neoprenové návleky LensCover

Výrobce neoprenových návleků LensCover se rozhodl ukončit jejich výrobu. Pokud tedy máte zájem o návleky na váš oblíbený objektiv neváhejte a objednejte si je včas. V pondělí 15/7 budeme uzavírat poslední objednávku.

Stránka 1 z 7 - 65 položek celkem

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.