Novinky
Představujeme stan Tragopan V6
Maskovací stan Tragopan V6 je hlavním produktem společnosti Tragopan. Svědčí o tom i množství doplňků, které tento stan rozšiřují a pomáhají tak zvyšovat komfort fotografů a filmařů divokých zvířat. Výrobce uvádí, že stan má speciální úpravu, která pomáhá snižovat vnitřní teplotu během teplých dnů. Při našem testování jsem se zaměřili i na tento aspekt.
Stan je standardně balený do hranaté kartonové krabice, která jej chrání během doručování k zákazníkovi. Po vybalení z krabice se stan nachází v pěkném transportním batohu. V něm najdeme základní rozšiřující vybavení stanu a obrázkový návod na složení a rozložení stanu. Představu o tom, jak se stan postaví a složí si můžete udělat na našem videu.
Postavení a složení stanu
Stan má poněkud nezvyklou konstrukci, která je tvořená soustavou skládacích tyček a zámku, jenž tyčky napíná a fixuje. Stan je potažený speciální maskovací plachtou se stříbrným vnitřkem. Na první pohled vypadá vnitřek stanu nezvykle, ale při uzavření stanu je vnitřek tmavě šedý a stíny se tak ztrácí.
Za zmínku stojí i způsob, jakým se vypíná a fixuje konstrukce stanu. Ve vrcholové části stanu se nachází speciální zámek. Při několika prvních použití klade tento způsob vypínání značný odpor. Proto je lepší zámek pomocí jedné ruky tlačit nahoru. Druhou rukou se pak táhne vzhůru za provázky. Po čase se mechanismus ochodí a postačí tažení za provázky. Po vypružení tyček je vhodné zámek otočením uzamknout (podle obrázkové předlohy na mechanismu zámku).
Při skládání stanu se nejprve odemkne zámek na vrcholu konstrukce a zatlačí dolů. Pokud cítíte větší odpor, zkontrolujte, zda není někde něco vzpříčené nebo přetočené. Jinak by mohlo dojít k poškození konstrukce. Ve spodní třetině tyček se pak nachází další zámky – tyčky je nejprve potřeba trochu povytáhnout od sebe. Tím se kloub uvolní a stan se snadno složí. Tyčky při skládání kontrolujte, může dojít k jejich překřížení a zlomení.
Materiál a maskovací barva
Maskovací potisk stanů Tragopan budí velkou debatu, zda je vhodný do našeho prostředí. Převládají na něm zelené a hnědé motivy kapradin, dubového listí nebo borůvčí na podkladu tmavších kmenů a skal. Tvůrce maskování byl vtipálek, protože při bližším ohledání maskování je možné najít lišku, střízlíka nebo hříbky. Stan je vhodný do jarní nebo letní krajiny (nespálené sluncem), do vlhkých lokalit s porostem kapradin, do mlází nebo mladých stromků. Hodí se i k porostům obilnin, vzrostlé řepky a do porostů kolem rybníků. Při testování stanu jsme jej používali v suchém rákosí. Ptáci i nutrie na stan v podstatě vůbec nereagovali a věnovali se vlastní činnosti.
Vybavení stanu
Kromě stanu a transportního batohu je součástí dodávky i sada výměnných sítěk do okének (4 kusy), ochranný rukáv do deště a síťovaný rukáv. Toto vybavení se pomocí patentků zapíná do okének. Pro ukotvení stanu ve větrném počasí je součástí dodávky taštička s kolíky a větrovacími provázky.
Vstup do stanu je řešený přes jednu odepínací stranu stanu. Zip je umělohmotný, jednostranný a působí velice masivně. Při zavírání stanu je nutné odepnutou plachtu přidržet, protože je relativně těžká a při zapínání se sama nezvedá. Je potřeba jí trochu pomoct. Zip je krytý klopou a při pohledu zvenku není vidět.
Všechny čtyři stěny stanu mají stejné vybavení pro fotografování, filmování nebo pozorování divokých zvířat. Jedná se o průzory pro fotografování nízko od země a fotografická okénka. Prostředkem průzorů vede zip se třemi jezdci, takže se dá fotografický otvor u země upravit přesně podle průměru objektivu. Rozměry těchto okének jsou 27 x 60 cm a umožňují fotografování přímo od země. Zhruba 75 cm nad zemí začíná spodní hrana hlavního fotografického okénka. Okénka jsou čtyři (v každé stěně jedno) a jsou krytá plachtou s otvorem pro objektiv. Kolem každého okénka je 8 úchytek pro uchycení dodatečného vybavení. Fotografování těmito otvory je poněkud komplikované, protože není úplně dobře vidět ven. Při používání okénka je lepší nainstalovat rukávy nebo síťky z doplňkové výbavy a otvory pro objektivy používat pro koukání ven. Krycí plachta se pomocí šňůrek uvnitř stanu vytáhne nahoru a pomocí zdrhovadla se zafixuje.
Odvětrání stanu
Stan má několik stupňů odvětrání a snižování teploty. První je odklápěcí vršek stanu a dvě ventilační okénka ve vrchní části stanu. Výrobce ale uvádí jako hlavní výhodu stanu při snižování vnitřní teploty speciální plachtu. Ta je uvnitř stříbrná a tato úprava pomáhá odrážet tepelné záření. Zkoušeli jsme stan na přímém slunci při cca 20°C – stěna, na kterou dopadaly sluneční paprsky, měla na dotek krapet vyšší teplotu. Stěna ve stínu byla na dotek chladná. Zdá se nám tedy, že teplota uvnitř stanu bude určitě nižší, než v podobných stanech, které mají černý vnitřní potah.
Praktické použití stanu
Kromě vnitřní teploty nás zajímala i reakce divokých zvířat na stan. Používali jsme jej několik dní na břehu rybníka. Stan stál ve stěně suchého rákosí. Na břehu jsme jej postavili vždy během dopoledne a okolo 14 hodiny jsme se do něj zavřeli a čekali na fotografickou příležitost. Ptáci žijící v okolí rybníka (kachny, lysky, čejky, husy nebo volavky) na stan v podstatě nereagovali. Stejně se chovaly i divoké nutrie. Teplota uvnitř stanu nebyla zásadně vyšší a museli jsme zůstat v oblečení, ve kterém jsme do tanu vstoupili. Večer jsme se museli dokonce obléknout bundu. Jediný zádrhel je paradoxně fotografování nízko od země. Před fotografováním je nezbytné zkontrolovat, zda ve výhledu nepřekáží stébla trávy nebo rákosí. Autofokus má tendenci na ně ostřit nebo dělají čmouhy na fotografii. Také je nutné natrénovat, jak se sklonit k objektivu, když máte uvnitř skládací židličku a fotobatoh.
Stan má omezené možnosti domaskování, ale je otázkou, zda to je nutné. Náš názor je, že to nutné není. Pokud byste přesto potřebovali stan domaskovat, je možné použít maskovací sítě nebo např. nasekat suché rákosí a to o stan opřít.
Výhody stanu:
- kvalitní potahový materiál, který pomáhá snižovat vnitřní teplotu (v porovnání se stany s černým vnitřkem)
- odvětrávání
- soustava okének, která poskytují 360°rozhled kolem stanu
- možnost fotografování nízko od země
- možnost výměnných rukávů v hlavním fotografickém okně
- stan je lehký a proto se snadno přenáší
Nevýhody:
- při fotografování nízko od země není ve stanu příliš prostoru pro prostorově výraznější fotografy
- chvíli trvá, než se ochodí mechanismus zámku, je potřeba trénink pro jeho ovládání
- batoh se stanem se nedá připnout na fotobatoh a musí se přenášet v ruce. Na druhou stranu se do něho vejde stativ, maskovací síť nebo lahev s vodou a svačina.
Náš názor: Stan Tragopan V6 je oprávněně vlajkovou lodí společnosti Tragopan. Velice příjemně nás překvapila reakce divokých zvířat na stan (žádná nebyla). Líbí se nám i soustava výměnných rukávů do stanu. Zatím velice dobře kvitujeme tepelnou izolaci stanu. Jsme zvědaví, jaká bude životnost stanu, zejména zda se nám náhodou nepovede zlomit nějakou tyčku při neopatrné manipulaci se stanem. Pozitiva převažují a stan jsme zařadili i do naší fotografické výbavy.
Nástupcem stanu Tragopan V6 je stan s podzimním maskováním.
Francouzská společnost Tragopan vstoupila na trh s fotografickým vybavením jako dodavatel vybavení od fotografů pro fotografy. V podstatě od jejího vzniku je náš e-shop www.fotopomucky.cz dovozcem produktů této značky.
Na podzim 2019 jsme do nabídky zařadili stan Tragopan Grouse V+. Ten je nástupcem velice populárního stanu Tragopan V+, který se ovšem z hlediska extrémního nárůstu výrobních nákladů již nevyrábí. V této recenzi se podrobněji podíváme na výhody a nevýhody stanu Grouse V+.
Stan je standardně balený do kartonové krabice, která jej chrání během doručování k zákazníkovi. První, co zaujme po vybalení z krabice, je „divoká“ barva ochranného batohu. Po překonání prvotního šoku z barvy se k ní vrátíme později. Ochranný batoh stanu je vyrobený ze stejného materiálu jako stan. Má jednu velkou kapsu na složený stan, výztuhy střechy stanu a dvou rukávů, které se dají použít v okénkách stanu. Zvenku batohu je malá kapsička na kotvící kolíky (8 kusů) a větrovací provázky. Pro snadné přenášení v terénu má batoh dva nastavitelné popruhy, které se dají využít dvě způsoby. Buď jako klasické popruhy přes ramena nebo se díky přezkám spojí křížem přes fotografický batoh. V tomto případě se dá stan přenášet připnutý na fotobatohu. Zde mají výhodu majitelé batohu Mr Jan Gear BORIS nebo BERTÍK, které mají zipy kapes na zádech fotografa a při příchodu na lokalitu tak není nutné předčasně sundávat batoh se stanem z batohu s fotografickou nebo filmařskou technikou.
Postavení a složení stanu
Stan má čtyři ocelové pružiny, v každé stěně jednu. Tím se jedná o stan typu „sám se postaví“. Proti samovolnému rozložení je stan chráněný gumovým popruhem. Tento popruh se u stanů pružinového typu téměř nevyskytuje, ale jedná se o velice praktickou vychytávku zvyšující bezpečnost při manipulaci. Po rozložení a postavení stanu následuje složení teleskopických tyček a vyztužení střechy. Tato činnost není nutná pro lidi menšího vzrůstu nebo pokud neprší. V případě nevyztužení střechy a většího deště hrozí vytvoření jezírka vody na střeše a následné protečení dovnitř stanu. Během větrného počasí je vhodné stan ukotvit pomocí dodaných kolíků. Pokud nefouká a fotograf nebo filmař má jistotu, že nedojde k pohybu stanu jeho činností uvnitř, není nutné stan kotvit. Po obvodu stanu jsou úvazky, pomocí kterých se dají ke stanu přivázat např. větve nebo rákosí a tím stan domaskovat. Složení stanu je velice snadné, pouze je vhodnější jej nacvičit doma (buď podle návodu, který je přišitý do batohu nebo na našem youtube).
Materiál a maskovací barva
Ocelové pružiny stanu jsou oproti podobným typům stanů (Ameristep DOGHOUSE nebo Buteo AQUILLA) tenčí. Díky tomu je konstrukce stanu lehčí. Na druhou stranu to vede k tomu, že se pružiny stanu mohou přetočit, což pak brání jeho složení. Nicméně to má jednoduché řešení – stan se neskládá na sílu, ale vzdorující pružina se jednoduše vrátí do původní polohy opatrným ručním přetočením do původní polohy po celém obvodu stanu (správná poloha je na plocho). Potah stanu je vyrobený ze 100% polyesteru. Vnitřek je černý, takže je krytý pohyb člověka uvnitř a zároveň nejsou vidět stíny uvnitř, když je stan postavený na volné ploše.
Zvenku je maskovací potisk. Ten budí velkou debatu, zda je vhodný do našeho prostředí, protože na něm převládají zelené a hnědé motivy kapradin, dubového listí nebo borůvčí na podkladu tmavších kmenů a skal. Tvůrce maskování byl vtipálek, protože při bližším ohledání maskování je možné najít lišku, střízlíka nebo hříbky. Chybí tetřívek, podle kterého je stan pojmenovaný. Stan je vhodný do jarní nebo letní krajiny (nespálené sluncem), do vlhkých lokalit s porostem kapradin, do mlází nebo mladých stromků. Hodí se i k porostům obilnin, vzrostlé řepky a do porostů kolem rybníků. Nebude vhodný do volných porostů vzrostlých smrkových lesů. Přesto není nutné stan pro jeho maskování zatratit, protože se dá domaskovat buď maskovací sítí nebo okolním porostem. A další vychytávky stanu převažují nad maskovacím vzorem.
Vybavení stanu
Většinu fotografů zajímá, zda je možné při použití stanu fotografovat nízko od země a jaká jsou okénka. Vstup do stanu je řešený velkolepě tím, že se otevře celá jedna strana stanu. Zip je jednostranný s velkými zuby a vypadá kvalitněji než zip u stanu DOGHOUSE. Vstupní strana stanu je z poloviny krytá síťkou. Vzniklým otvorem se dá stan větrat nebo se dá síťka uprostřed rozepnout a použít tuto stranu pro fotografování. V této části stanu je také malé okénko kryté síťkou a odklápěcí klopou. Pro uchycení síťky a klopy mají tato malá okénka i praktická poutka.
Dvě boční okénka jsou krytá plachtou, která se dá pomocí zipu otevřít. Přes obě okénka jsou odepínací síťky s otvorem pro vysunutí objektivu nebo teleskopického dalekohledu. Pod pravým okénkem se nachází praktická kapsička na drobné vybavení.
Hlavní fotografický bod se nachází v přední části stanu. Spodní polovina stanu patří otvoru, kterým se dá vystrčit noha stativu nebo fotografovat nízko od země. Otvor se otevírá pomocí zipu se čtyřmi jezdci, takže otvory pro vysunutí techniky se dají vytvořit po celé délce. Horní polovina pak patří hlavnímu fotografickému oknu. Standardně je kryté maskovací plachtou s otvorem pro objektiv. Toto řešení se ale jeví jako značně nepraktické, protože jediným způsobem, jak koukat před sebe, je přes hledáček fotoaparátu. Nicméně zde to je vyřešené velice pěkně – standartní plachta se dá pomocí šňůrek zevnitř stanu vytáhnout a do okna připevnit jeden z výměnných rukávů.
Výměnné rukávy
Ke stanu jsou dodávané dva výměnné rukávy. Pomocí poutek se přichytí zevnitř stanu do hlavního fotografického okna. Na výběr je síťovaný rukáv nebo nepromokavý rukáv do deště. Ten má malé okénko na zip, takže i když je přední okno zadělané plachtou, lze koukat ven i přes toto malé okénko.
Výhody stanu:
- lehký stan s možností transportu na fotobatohu
- kvalitní potahový materiál
- soustava okének, která poskytují 360°rozhled kolem stanu
- možnost fotografování nízko od země
- možnost výměnných rukávů v hlavním fotografickém okně
Nevýhody:
- slabší pružiny se mohou přetáčet a je nutné je vracet do správné polohy
- na první pohled divoké maskování, stan je vhodné v některých typech prostředí domaskovat
Náš názor: Přes počáteční nedůvěru k maskovacímu vzoru jsme přesvědčeni, že se jedná o skvělý produkt. Stan je kvalitně zpracovaný, přes maskovací plachtu není vidět „hvězdná obloha“ tak, jako se to stává u některých stanů s méně kvalitním potahem. K přednostem stanu patří malá okénka, která umožňují rozhled kolem stanu a přitom nedochází k pronikání světla dovnitř stanu. Líbí se nám i systém výměnných rukávů v přední části stanu.
Stan se dá aktuálně perfektně použít na březích rybníků, kde se nacházejí tažní ptáci. Známe lokalitu, kde zůstal zarostlý břeh rybníka a pokud to čas dovolí, budeme tam stan používat pro fotografování vodních ptáků. V teplejší období bude ve stanu vyšší teplota a jsme zvědaví, jak dobře se bude dát stan odvětrat.
Nezáleží na tom, zda fotografuje zvířata, chodíte na lov, se psem na procházku nebo jen tak na výlety do přírody. Značka Deerhunter pro má nachystané skvělé oblečení. Oblečení, které je navrženo pro různé účely a do různých klimatických podmínek.
Jako základ použila firma Deerhunter osvědčené pánské kolekce, ale upravila je pro dámy. Např. bundy mají stanování v pase, velké a ergonomické kapsy nebo odnímatelné kapuce. Extrémně měkké prošívané bundy a vesty nabízejí jedinečný komfort užívání. Trika jsou navrhována v líbivém střihu, jsou dostupná v různých variantách a barvách, které vhodně doplňují outdoorové nebo lovecké oblečení. Kalhoty jsou nabízené s nebo bez vyztužení, jsou strečové ve 4 směrech a jsou vybavené Deer-Tex® Performance membránou.
Moderní řada oděvů s maskovacím vzorem RealTree Adapt
Nová řada oděvů do přírody APPROACH od dánské společnosti Deerhunter je vybavená exklusivním maskovacím vzorem RealTree ADAPT. Ten umožňuje perfektní splynutí s okolním prostředím ve smíšeném nebo listnatém lese. Bundy a kalhoty, které to této řady patří, jsou extrémně tiché a nabízí skvělou možnost přiblížení se k plachým zvířatům nebo nepříteli. APPROACH je navržený pro aktivní pohyb v terénu s důrazem na komfort, neomezený pohyb rukou a nohou, vysokou funkčnost, prodyšnost a voděodolnost.
Kromě bundy, kalhot a trička je řada APPROACH doplněná i o obličejovou masku, kšiltovku a rukavice – to vše sladěné do jednotného maskovacího vzoru RealTree Adapt. Bunda a kalhoty jsou na exponovaných místech (kapsy, ramena, spodní část kalhot) vybavené membránou Deerhunter Stormliner®. Celá série je impregnovaná proti vodě. Oděvy z této série jsou také extrémně prodyšné, takže uživateli poskytuje po celou dobu pohybu venku maximální komfort.
Dnes jsme naskladnili neoprenové návleky LensCoat. Nově máme skladem návleky na objektivy Sigma 150-600 Contemporary a Sport, Tamron 70-200, Nikon 200-500 a objektivy značky Sony.